o mnie
flecistka. kuratorka. aktywistka.
Laureatka Paszportu Polityki 2020 w kategorii Muzyka Poważna, medalu ministra kultury Zasłużony dla Kultury Polskiej, Koryfeusza Muzyki Polskiej wraz założonym przez siebie Hashtag Ensemble, a także nagród fonograficznych Fryderyk. Uczestniczka Fellowship Programme przy Europejskiej Radzie Muzycznej 2022-2024 i Leadership Academy for Poland 2024. Absolwentka Hochschule für Musik Detmold w klasie Janosa Balinta i Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie Antoniego Wierzbińskiego.
Ania Karpowicz współpracuje z orkiestrami realizując projekty specjalne, między innymi z Orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Bar Avni, Oh!Orkiestrą pod dyrekcją Martyny Pastuszki, Orkiestrą AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia, Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Michała Klauzy, a także Orkiestrą Opery Narodowej w Bukareszcie, czy z solistami The Israeli Opera w Tel-Awiwie. W 2024 roku nakładem wydawnictwa ANAKLASIS ukazała się płyta z rejestracją Concertina na flet i orkiestrę Witolda Szalonka, pod batutą Marka Mosia z towarzyszeniem orkiestry AUKSO, uhonorowana nagrodą Fryderyk 2025 w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca.
Ania Karpowicz ma w dorobku kilkanaście albumów, które ukazały się nakładem wydawnictw KAIROS, ANAKLASIS, Bołt Records, DUX i Requiem Records, a także solowego albumu cyfrowego z recitalem na flet, elektronikę i video TOVA.
W 2017 roku zainicjowała wraz z pianistą Markiem Brachą festiwal WarszeMuzik goszczący z muzyką kameralną w podwórkach kamienic ocalałych na terenie byłego getta warszawskiego i w przestrzeni pomnika Umschlagplatz. W 9-letniej historii festiwalu odbyło się ponad 60 wydarzeń i wydane zostały dwie płyty winylowe łączące muzykę klasyczną z nagraniami terenowymi wolskich ostańców. Jest także współzałożycielką powstałego w 2020 roku Instytutu Mieczysława Wajnberga wraz z Marią Sławek i Aleksandrem Laskowskim, pod jej opieką ukazał się Spacerownik Warszawa Wajnberga opublikowany w języku polskim, angielskim i jidysz.
W 2023 roku zainicjowała powstanie oto fundacji we współpracy z muzyczkami i animatorkami życia muzycznego. Misją oto fundacji jest budowanie szerokich współprac międzynarodowych wokół programowania narracyjnego w muzyce klasycznej. Jednym z flagowych projektów fundacji jest międzynarodowy festiwal muzyki kameralnej Droga Dō, którego pierwsza edycja odbędzie się w 2025 roku w Polsce, Litwie, Japonii i Izraelu.
Ania Karpowicz koncertuje na flecie współczesnym i historycznym. W 2024 roku zainicjowała projekt KAREHANA na flet drewniany i fortepian historyczny wraz z japońskim pianistą Naruhiko Kawaguchim. Koncept-program złożony z utworów Franza Schuberta, Anne Southam i Andrzeja Karałowa gościł w paśmie „Filharmonia Dwójki” i zrealizowany został we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Flet drewniany pojawia się również w koncept-programie realizowanym z Martyną Pastuszką i Oh!Orkiestrą, w którym Koncert fletowy BWV1056R Jana Sebastiana Bacha muzycznie rozwija kompozytor Paweł Malinowski. Premiera programu wraz z prawykonaniem „Nebenkonzert” odbędzie się w 2025 roku w ramach festiwalu „Wieczory u Telemanna”.
Ania Karpowicz jest założycielką Hashtag Ensemble. Koncertuje jako flecistka kooperatywy od 2014 roku, a także angażuje się w inicjatywy improwizatorskie i edukacyjne. Współtworzy Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab w Warszawie, a w latach 2022-2024 była kuratorką pasma repertuarowego pierwszej stałej sceny dla muzyki współczesnej w Polsce oraz pomysłodawczynią i programerką pierwszych edycji AżTak Festiwalu. Hashtag Ensemble w 2024 roku został wyróżniony Koryfeuszem Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku za obchody swojego 10-lecia, a płyta „Music of Strings” z muzyką Wojciecha Błażejczyka została nagrodzona Fryderykiem 2023 w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna.
Ważniejsze inicjatywy programowe Ani Karpowicz zrealizowane wraz z Hashtag Ensemble to: płyty „Visegrad Songs”, „#WITKACY”, „#NetworkMusic”, AVE VIRUS, projekt muzyczno-społeczny Inhabitat:Stalowa dla Festiwalu Warszawska Jesień w ramach europejskiego programu ULYSSES, inicjatywa Scond:ary dla Festiwalu GAUDEAMUS w Utrechcie, czy koncept-programy takie jak „Still in the Middle fo Happening”, „Ustroje”, „Obroty i Zaklęcia”, „SUPERORGANIZM” i wiele innych.
Ania Karpowicz poszukuje dróg programowania muzycznego łączącego wątki wielokulturowe (WarszeMuzik, Droga Dō) unikając stereotypów, zapożyczeń kulturowych i uproszczeń. Wątki japońskie eksploruje w programie INTINERANT na flet solo z muzyką Toru Takemitsu, Dai Fujikury, Kazuo Fukushimy i Niny Fukuoki z towarzyszeniem prac wizualnych Karola Tomokiego Yamazakiego i Izumi Yoshidy, czy w projekcie BLOOM z muzyką Aleksandry Słyż do tekstów haiku Czesława Miłosza z udziałem artystki wizualnej i mistrzyni kaligrafii shodo – MAUKO.
Ania Karpowicz jako solistka i kompozytorka skupia się na projektach związanych z poszukiwaniem tożsamości przez współczesne kobiety-artystki różnych dziedzin. Ma w dorobku między innymi interdyscyplinarny projekt TOVA na flet, elektronikę i video zrealizowany w bliskiej współpracy z polskimi kompozytorkami, dwa własne utwory z nurtu site-specific skomponowane do poezji Ireny Klepfisz i wykonywane w przestrzeni publicznej Warszawy, a także performatywny utwór JUDGE ME AGAIN Rafała Zapały nagrany dla wytwórni KAIROS na płycie Futility.
Ania Karpowicz jako kuratorka specjalizuje się w projektach z obszaru muzyki klasycznej i współczesnej, w których centrum znajduje się empatia kontekstualna. Współpracuje z instytucjami muzycznymi i festiwalami w Polsce i na świecie, tworząc wydarzenia, które łączą znakomite interpretacje muzyczne z pogłębioną refleksją kontekstualną kompozytorów, wykonawców i odbiorców.
Ania Karpowicz jest mamą Tosi, Ignasia i Mimi.