Ania Karpowicz

flecistka // concert flutist

o mnie

flecistka. kuratorka. aktywistka.

Absolwentka Hochschule für Musik Detmold i Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Laureatka Paszportu Polityki 2020 w kategorii Muzyka Poważna. Uczestniczka Fellowship Programme przy Europejskiej Radzie Muzycznej 2022-2024.

Założycielka Hashtag Ensemble. Współkieruje kooperatywą programując wydarzenia, koncertując, a także angażując się w inicjatywy improwizatorskie i edukacyjne. Współprowadzi Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab w Warszawie jako kuratorka pasma repertuarowego oraz AżTak Festiwalu.
www.hashtag-ensemble.org / www.hashtaglab.pl

Ania Karpowicz jako solistka skupia się na projektach związanych z poszukiwaniem tożsamości przez współczesne kobiety-artystki różnych dziedzin. Ma w dorobku między innymi interdyscyplinarny projekt TOVA, dwa własne utwory z nurtu site-specific skomponowane do poezji Ireny Klepfisz i wykonywane w przestrzeni publicznej Warszawy, a także performatywny utwór JUDGE ME AGAIN Rafała Zapały nagrany dla wytwórni KAIROS na płycie „Futility”.
www.tovaproject.art

Ania Karpowicz jako kuratorka specjalizuje się w projektach z obszaru muzyki klasycznej i współczesnej realizowanych we współpracy ze społecznościami lokalnymi. W 2017 roku zainicjowała wraz z pianistą Markiem Brachą festiwal WarszeMuzik goszczący z muzyką kameralną w podwórkach kamienic ocalałych na terenie byłego getta warszawskiego. Jest także współzałożycielką powstałego w 2020 roku Instytutu Mieczysława Wajnberga.
www.warszemuzik.org / www.instytutwajnberga.org

Ania Karpowicz współpracuje z instytucjami muzycznymi i festiwalami w Polsce i na świecie, tworząc wydarzenia, które łączą w sobie znakomite interpretacje muzyczne z zaangażowaniem społecznym kompozytorów, wykonawców i odbiorców. W 2023 roku wraz z artystkami i organizatorkami wydarzeń muzycznych (Alicją Kieruzalską, Martą Piórkowską i Agatą Krystek) powołała oto fundację, której misją jest budowanie szerokich współprac międzynarodowych wokół programowania narracyjnego w muzyce klasycznej.
www.otofundacja.org 

Ania Karpowicz jest mamą Tosi, Ignasia i Mimi.