Ania Karpowicz

flecistka // concert flutist

projekty

„Di rajze ahejm”
utwór site-specific

Utwór „di rajze ahejm” powstał na podstawie wiersza Ireny Klepfisz – poetki urodzonej na terenie getta warszawskiego w 1940 roku, artystki i działaczki społecznej. Jest on moją prywatną, długą minutą ciszy dla Warszawy.

„Di rajze ahejm” to kompozycja w nurcie site-specific wykorzystująca instrumenty akustyczne i elektroniczne oraz nagrania terenowe. Powstała dzięki indywidualnemu stypendium artystycznemu m.st. Warszawy, a także dzięki uprzejmości wydawnictwa „Austeria” – wydawcy wierszy Ireny Klepfisz w ramach antologii „Moja dzika koza”.

Zaistnienie utworu w przestrzeni publicznej Warszawy jest możliwe dzięki współpracy ze wspólnotami lokalnymi Woli i Śródmieścia, którym bardzo dziękuję. Przygotowanie utworu do projekcji zrealizowałam we współpracy z producentem Dominikiem Strycharskim. Za identyfikację wizualną projektu odpowiada Karol Tomoki Yamazaki.

Fragment audio: SOUNDCLOUD

___________________________________
 

TOVA
rectial cyfrowy na flet, elektronikę i video

Program TOVA powstał w bliskiej współpracy z kompozytorkami: Aleksandrą Kacą, Martą Sniady, Teoniki Rożynek i Niną Fukuoką. Każda z artystek, podejmując temat poszukiwania źródeł tożsamości, włożyła w utwory i interpretacje swoje osobiste doświadczenia, które – tak się złożyło – są doświadczeniami kobiet.

Aleksandra Kaca w „Inner” zwraca się do wewnątrz, szuka intymności i bliskości w prostych dźwiękach. Z dokumentacyjnych ujęć ciała zniszczonego przez ciąże, wyprowadza odniesienia do podobnych faktur w naturze, które w innym kontekście postrzegamy jako piękne, harmonijne, wartościowe.

Marta Śniady w „4 rituals of womens’ happiness” podejmuje refleksję nad współczesnym kultem ciała – obecnym m.in. w social mediach – lecz nie w publicystycznym, a w religijnym kontekście. Słowo rytuał, które zadomowiło się w gabinetach medycyny estetycznej, powraca w utworze do swojego podstawowego znaczenia.

Teoniki Rożynek w „SCREAM” wylicza odmiany krzyku, zarówno tego głośnego, przejmującego, jak i niemego, wpisanego mocno w doświadczenie kobiet. Krzyk jako niezgoda, wiecznie uciszany, penalizowany, skierowany do wewnątrz czyni jeszcze większe spustoszenie.

Nina Fukuoka w „Zansei” interpretuje fenomen wielokulturowej, wielowymiarowej, nieodkrytej i tajemniczej tożsamości, z którą się rodzimy. „Zansei” znaczy „ostatnie lata”, w utworze są one odczytywane jako próba wyjścia z opresyjnej rzeczywistości i przeżycia „pozostałych lat” w zgodzie z własną naturą.

Marta Śniady – 4 rituals of women’s happiness 2.0 (2020)
Nina Fukuoka – 残生 (zansei)  (2020)
Aleksandra Kaca – Inner (2020)
Teoniki Rożynek – Scream (2020)

https://tovaproject.art

___________________________________

Hashtag Ensemble to kooperatywa muzyczna założona przez flecistkę Anię Karpowicz w 2013 roku, która składa się z osiemnastu muzyków, a jej pracami kieruje grupa kreatywna. Hashtag Ensemble specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej, improwizacji i edukacji artystycznej.

Hashtag Ensemble regularnie występuje na polskich i zagranicznych festiwalach muzyki nowej, ma w dorobku kilkadziesiąt koncertów repertuarowych i improwizowanych, opery kameralne i siedem albumów studyjnych. Zespół aktywnie współpracuje z kompozytorami w Polsce i za granicą, znaczną część swojej działalności dedykując artystycznym dokonaniom kobiet.

Uczestniczymy w dyskusji o tym, dokąd zmierza świat i współczesny człowiek.

Hashtag Ensemble projektuje koncerty osadzone w czytelnych, najczęściej pozamuzycznych kontekstach. Programowanie narracyjne angażuje odbiorców i trafia do szerokich kręgów słuchaczy, wykraczając daleko poza grono melomanów i znawców. Poszukiwania nowych form prezentacji muzyki nowej prowadzą zespół do miejsc nieoczywistych, w których sytuacja koncertowa staje się równie istotna, co artystyczna interpretacja wybranego repertuaru.

Popularyzujemy i demitologizujemy muzykę współczesną.

Hashtag Ensemble od początku istnienia angażuje się w edukację kulturalną i artystyczną: realizuje autorskie projekty muzyczne dla dzieci i młodzieży, prowadzi kursy i programy mentoringowe dla wyróżniających się artystów-wykonawców, prezentuje utwory najmłodszego pokolenia kompozytorów na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach kompozytorskich. 

Wyznaczamy nowe standardy w prowadzeniu instytucji kultury praktykując egalitaryzm i społeczną odpowiedzialność sztuki.

W 2023 roku dzięki wsparciu m.st. Warszawy zespół otworzył pierwszą i jedyną w Polsce stałą scenę dla muzyki nowej: Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab. W modernistycznej willi przy ulicy Barskiej 29 w Warszawie Hashtag Ensemble realizuje koncerty, spektakle, performanse, a także warsztaty kompozytorskie, programy edukacyjne, wystawy i instalacje. Hashtag Lab jest miejscem spotkań artystów i kompozytorów, przestrzenią debat, seminariów i konferencji.

Stwarzamy okazje do spotkań i zapraszamy do współpracy, gramy fair.

Hashtag Ensemble od lat wspiera pogłębianie relacji w środowisku muzyki współczesnej, organizując m.in. akcję #GrajFair. Zespół chętnie dzieli się doświadczeniem w prowadzeniu kooperatywy i instytucji kultury na zasadach demokratycznych z partnerami w Polsce i Europie. Członkowie grupy kreatywnej nawiązują współprace z zespołami muzyki nowej za granicą, uczestniczą w konferencjach, panelach dyskusyjnych i akcjach społecznych. Hashtag Ensemble jest inicjatorem powstania w Polsce Gildii Muzyki Nowej.

http://www.hashtag-ensemble.org
http://www.facebook.com/hashtagensemble

___________________________________

WarszeMuzik
festiwal

Festiwal muzyki kameralnej w przestrzeni publicznej Warszawy, polegający na realizacji mikro-koncertów w wybranych ocalałych przedwojennych podwórkach na obszarze getta warszawskiego. W programie koncertów miejsce znajdują zapomniane utwory kompozytorów polskich pochodzenia żydowskiego, tworzących w okresie 20-lecia międzywojennego i związanych z Warszawą: Mieczysława Wajnberga, Aleksandra Tansmana, Tadeusza Kasserna, Romana Palestra, Szymona Laksa i in.

Obszar byłego getta, znajdujący się w ścisłym centrum współczesnej Warszawy, jest krzyczącym znakiem, materialną i kulturalną wyrwą w środku miasta. Znak ten dla wielu Warszawian pozostaje wyparty lub zapomniany. Rozpadające się żydowskie kamienice ustępują miejsca biurowcom warszawskiego „city”, ślady dawnej Warszawy znikają wraz z rozwojem nowoczesnej metropolii.

Koncerty WarszeMuzik są muzycznymi interwencjami w przestrzeń publiczną miasta, gestami pamięci, ale także lokalnymi świętami kamienic, podczas których mieszkańcy mogą nawiązać lub umocnić wzajemne relacje. Odbiorcy koncertów mieszkający w nielicznych ostańcach getta, a także w ich sąsiedztwie, mogą odczytać swoją codzienną przestrzeń jako znak i określić siebie w tej przestrzeni.

Kuratorami cyklu są Ania Karpowicz i Marek Bracha.

http://www.warszemuzik.org
http://www.facebook.com/warszemuzik
http://www.soundcloud.com/warszemuzik

___________________________________

Misją In:te:gro jest przywracanie do życia koncertowego wartościowej literatury muzycznej epok minionych, w tym zapomnianych dzieł m.in. Ludwika van Beethovena, Maxa Regera, czy Jana van Glise. Zespół intensywnie pracuje z polskimi kompozytorami poszerzając repertuar o liczne dedykacje reprezentujące zróżnicowaną estetykę (Mikołaj Górecki, Zofia Dowgiałło, Wojciech Błażejczyk, Adam Porębski i in.). Wyłączenie z repertuaru aranżacji i opracowań pozwala In:te:gro na pracę z wyjątkowym materiałem muzycznym.

Zespół w 2011 roku założyły skrzypaczka Agnieszka Guz i altowiolistka Aleksandra Demowska-Madejska. Jako duet występowały m.in na sesji Musica Moderna w Łodzi, w Austriackim Forum Kultury i podczas koncertów Koła Solistów i Kameralistów Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Od 2012 roku do współpracy w In:te:gro dołączyła flecistka – Ania Karpowicz. In:te:gro jako trio ma za sobą występy m.in. na V Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, XIII Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu, Letnich Koncertach na Grochowskiej i 65. edycji festiwalu Musica Moderna w Łodzi.

Trio prezentowało muzykę polską podczas festiwalu Nowe Fale w Gdańsku (2017), koncertu Rezonant Czerwieni w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (2016) w ramach autorskiego cyklu koncertowego Ani Karpowicz „Lokal Na Poważnie” (2013) oraz podczas koncertu monograficznego kompozytora Ignacego Zalewskiego w ramach jego rezydentury przy Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus (2014).
In:te:gro jako trio w 2015 weszło w skład kooperatywy muzycznej Hashtag Ensemble.

http://www.facebook.com/triointegro

___________________________________

Fl:Ar-Art jest wspólnym projektem flecistki Ani Karpowicz oraz harfistki i kompozytorki Zofii Dowgiałło, nakierowanym na wykonawstwo muzyki nowej, realizowanym od 2011 roku.

Artystki łączy pasja do poszukiwania nowych technik instrumentalnych i nadawania odkrytym przez siebie brzmieniom artystycznego kształtu. Fl:Ar-Art ma w repertuarze utwory klasyków XX wieku (m.in. Toru Takemitsu, Kaiji Saariaho). Projekt stał się także inspiracją do powstania nowych utworów na flet i harfę, między innymi kompozycji Macieja Jabłońskiego i Wojciecha Ziemowita Zycha.

Współpraca Ani Karpowicz i Zofii Dowgiałło zaowocowała szeregiem utworów z koncertującym udziałem fletu:

  • Rrrrry-ba na flet i harfę (2011), prawykonanie: Lokal Na Poważnie, koncert „Akustyka Wisły”
  • Spektr-ar na harfę i flet amplifikowane, live electronics i projekcję wideo (2013), prawykonanie: Lokal Na Poważnie, koncert „Hangkolektiv”
  • Rezontant Czerwieni na flet, skrzypce i altówkę (2016), prawykonanie: Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
  • MIKTAM na flet, zespół Kwartludium i live electronics (2017), prawykonanie: Festiwal AudioArt, Kraków
  • Tempus Imperfectum, na flet i elektronikę (2020), prawykonanie: Festiwal AudioArt, Kraków

http://culture.pl/pl/tworca/zofia-dowgiallo